Мій сайт
Четвер, 10.07.2025, 09:41
Меню сайту

Вхід на сайт

Пошук

Календар
«  Грудень 2014  »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Архів записів

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 8

Друзі сайту
  • Create a free website
  • uCoz Community
  • uCoz Textbook
  • Video Tutorials
  • Official Templates Store
  • Best Websites Examples

  • Статистика

    Онлайн всього: 1
    Гостей: 1
    Користувачів: 0

    Головна » 2014 » Грудень » 07 » Г.Тютюнник "Климко"
    18:49
    Г.Тютюнник "Климко"

    Г.Тютюнник. «Климко»

    Тема:Образ головного героя. Ідея самопожертви заради рідних, близьких.

    Мета:розвивати вміння аналізувати поведінку персонажів, формувати активну життєву позицію, виховувати позитивні риси характеру, відповідальність за своїх близьких; вчити характеризувати образ головного героя, висловлювати власне ставлення до прочитаного, розмірковувати про значення доброти й сутності в людському житті.

    Тип уроку:урок формування й удосконалення вмінь характеризувати художній образ.

    Обладнання: індивідуальні картки оцінювання, картки із завданням, комп’ютер, аркуші А4.

    Методи, прийоми, форми роботи: асоціювання, бесіда, робота в групах, характеристика образу, складання таблиці.

     

    Хід уроку

    І. Організація класу.

    ІІ. Мотиваційний етап.

    1. Слово вчителя.

    Сьогодні на уроці ми продовжуємо вивчати повість Г.Тютюнника «Климко».

    Це урок аналізу літературного образу. Важливий урок! Адже характеристика образів, з’ясування їх суперечностей – основне в аналізі літературного твору.

    Розкриваючи образи, ми знайомимося з моделями минулого, сучасного, вчимося жити, не повторюючи своїх та чиїхось помилок, виражати певне ставлення до героїв. Вчимося бачити не тільки зовнішню, а й внутрішню красу людини.

    Отож запрошую вас до діалогу.

    2. Актуалізація опорних знань:

    Діалог:

    • Давайте пригадаємо значення слова альтруїзм.
    • Хто такі альтруїсти?

    (Альтруїзм  - безкорисливе піклування про благо інших і готовність жертвувати особистими інтересами).

    • Які асоціації викликає у вас слово самопожертва.

    (Укладання асоціативного ряду):

    Самопожертва – героїзм, смерть, необдуманий вчинок, вдячність, любов.

    3. Знайомство з епіграфом уроку.

    У мене слово самопожертва асоціюється зі словами М. Луківа, які я вибрала епіграфом до нашого уроку.

    Людина ціниться по тому,

    Чи вона зробила, що могла,

    Скільки сил у неї вистачало,

    Щоб на світі більше щастя стало

    • Як розумієте ці рядки?
    • До епіграфа ми ще повернемось, коли вам треба буде дати відповідь на таке проблемне запитання:
    • Чи можна словами М.Луківа охарактеризувати головного героя? Як саме?

    А головним героєм повісті «Климко» є …Климко.

    (Пропоную записати тему уроку)

    ІІІ. Оголошення теми уроку.

    «Г. Тютюнник. «Климко». Образ головного героя. Ідея самопожертви заради близьких, рідних»

    ІV. Основна частина.

    1. Читаючи прозові твори, ми не раз говорили про те, що художній твір – це певна система, і все в ній підпорядковано з’ясуванню задуму автора – розкриттю образів, ідеї.

    - Давайте ж пригадаємо, які прийоми образотворення використовує автор, щоб створити образ в художньому творі.

    (Повторення прийомів за таблицею «Прийоми образотворення»).

    1. Портрет.

    2. Пейзаж.

    3. Мовлення героя.

    4. Авторська характеристика.

    5. Характеристика героя іншими персонажами.

    6. Вчинки за різних обставин.

    2. Перевірка домашнього завдання:

    - А які ж прийоми використав у своїй повісті «Климко» Григір Тютюнник, щоб «намалювати» образ Климка?

    - Це питання досліджували вдома групи, і зараз ми дізнаємось про результати їх досліджень. Але спочатку заповніть чотири колонки таблиці.

    (Учні працюють самостійно на картках, перевіряємо написане)

    Образ Климка

    1. Ім’я

    Климко

    2. Вік

    10 -11 років

    3.Освіта

    Початкова

    4.Рідні, друзі

    Дядько Кирило, Зульфат, вчителька…

    5.Риси зовнішності

     

    6.Риси характеру

     

     

    (Далі слухаємо виступи і записуємо головне в таблицю)

    1. Виступ І групи:

    Досліджували портрет Климка і як саме він характеризує героя:

    (Питання додаткові, які ставляться учасникам групи)

    • Чому Г.Тютюнник детально не описує рис обличчя героя?
    • Чому Г.Тютюнник наділив свого героя саме синіми, а не карими, сірими, зеленими очима. Адже Г.Тютюнник велику увагу приділяє очам. Спекулянт наділений кам’яними очима, бабуся, якій хлопчик подає милостиню, вилинялими, вологими, звірятко гадалки мало дрібні, хитрі очі, а Климко – сині.

    2. Виступ ІІ групи:

    Досліджували, як автор використовує пейзаж, щоб охарактеризувати свого героя Климка.

    • Яка роль у цих описах таких деталей, як бузкове небо, червоно-вогненне. Адже Тютюнник надавав деталі неабиякого значення. Він писав: «Класичний аналіз психіки в наш час не пройде потрібна деталь…»

    (Запис у таблиці)

    3. Виступ ІІІ групи:

    Дослідити таке: як говорить Климко, які риси вдачі виявляються в його мовленні?

    • Отже, які риси вдачі виявили?

    (Запис у таблиці)

    4. Виступ ІV групи:

    Досліджували слово автора у творі, а саме, як автор характеризує свого героя.

    • Як автор ставиться до свого героя?

    («Я люблю стареньких і малих, і тих – і тих за мудрість і доброту»)

    (Запис у зошитах)

    5. Виступ V групи:

    Досліджували, як інші герої ставляться до головного героя, характеризують його.

    • Чи є запитання до героя? Які саме? (Учні ставлять запитання герою(учню групи).

    (Роблять запис у зошитах рис характеру героя)

    V. Підсумок І частини уроку:

    - Які прийоми образотворення уподобав автор?

    - Виступ якої групи сподобався найбільше? Оцініть виступи.

    VІ. Продовження роботи:

    1. Слово вчителя:

    - Який прийом образотворення не розглянуто нами?

    - Так, учинки за різних обставин.

    Дуже важливий прийом. Адже ніщо повніше не скаже про людину, як її вчинки.

    Г.Тютюнник писав: «Мені потрібен факт, який максимально виразить мого героя». Давайте пригадаємо п’ять ключових епізодів повісті, в яких найяскравіше виявляються риси характеру героя.

    (Показую  ілюстрації, запитую, що на них зображено).

    1. Зустріч із вчителькою на базарі.

    2. Облога у Слов’янську.

    3. Лікування у тітки Марини.

    4. Милостиня бабусі.

    5. Постріл на станції Дебальцево.

    2.Робота в групах:

    Завдання кожній групі:

    • Прочитати виразно фрагмент, зображений на малюнку.
    • Визначити, які саме риси характеру героя виявилися у цьому вчинку?
    • Назвати провідні риси характеру, записати на аркушах.

    3. Виступи груп:

    (1учень – виразно читає, 2 - аналізує, 3 учень вивішує на дошці аркуш із записаною рисою характеру, що виявилася в певному епізоді).

    (Учні роблять запис у зошитах рис характеру Климка, перевіряємо записане.)

     

    • Яка риса характеру є провідною?
    • Що спонукає героя допомагати людям? (любов до людей).

    4.Узагальнююча бесіда.

    - Чи мав герой негативні риси характеру?

    - Отже, автор у своїй повісті створив образ ідеальної людини?

    - Яка ж людина, на думку автора, є ідеальною? Якими рисами характеру вона наділена?

    - Повернімось до епіграфа уроку:

    - Чи можна охарактеризувати словами М. Луківа головного героя? Чому?

    (Климко жив не для себе, усім допомагав, жертвував собою не заради вигоди, а тому, що  любив людей).

    - Чому ж тоді автор свою повість закінчує смертю Климка?

    - Чому такий герой гине?

    - Можливо, автор цим хотів сказати, що такі люди, як Климко, не живуть довго, вони згорають, як свічки, швидко!

    - Пригадайте героїв художніх творів української, зарубіжної літератури, історії, які жили б так, як Климко, віддаючи серце людям.

    - А чи зустрічали ви таких людей у реальному житті, абсолютно ідеальних?

    - Чому ж тоді Г.Тютюнник, який ставив собі за мету відтворювати реальні картини життя, створив образ нереальної людини?

    (Прагнути бути схожим на нього, виховувати в собі ці якості).

    -А яку ж саме провідну рису характеру втілив автор в образі Климка?

    (Ідею самопожертви).

    - Григір Тютюнник вірив, що якби в нашому суспільстві було б побільше таких людей, як Климко, які б не тільки споживали, а й віддавали, то ми б з вами жили в іншому суспільстві, у розвиненій країні і були б щасливі.

    - Але це думка автора, моя думка. А ваші думки щодо того, чи риси характеру Климка є популярними в наш час, озвучте у своїх творах.

    VI. Домашнє завдання.

    Твір – роздум на тему «Чи є Климко героєм нашого часу?»

    VII. Релаксація. Оцінювання.

    1. Оцінювання роботи в групах.( Спікери ставлять оцінки на карточках).

    2. Незакінчене речення: 

    «Сьогодні на уроці я повторив….

    я усвідомив…

    мене схвилювало…

    я навчився…»

    Переглядів: 400 | Додав: natasha | Рейтинг: 0.0/0
    Всього коментарів: 0
    avatar
    Copyright MyCorp © 2025
    Безкоштовний хостинг uCoz