Мій сайт
Понеділок, 07.07.2025, 13:17
Меню сайту

Вхід на сайт

Пошук

Календар
«  Грудень 2015  »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031

Архів записів

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 8

Друзі сайту
  • Create a free website
  • uCoz Community
  • uCoz Textbook
  • Video Tutorials
  • Official Templates Store
  • Best Websites Examples

  • Статистика

    Онлайн всього: 1
    Гостей: 1
    Користувачів: 0

    Головна » 2015 » Грудень » 20 » Інтегрований урок
    17:57
    Інтегрований урок

    Тема: Балада Й.В.Гете "Лісовий цар" в літературі та музиці.

    Мета: розширити уявлення учнів про баладу; показати засоби зображення у літературному та музичному романтичному творі - баладі "Лісовий цар"; розвивати художнє мислення учнів, мислення учнів, уміння сприймати різні види мистецтва у взаємозв'язку; виховувати стійкий інтерес до творів митців різних народів у літературі та музиці, розширювати художній кругозір учнів, розвивати їх духовну культуру.

    Обладнання:портрети Й.В Гете, В.А. Жуковського, Ф. Шуберта, грамзаписи  ворів Ф.Шуберта "Лісовий цар" та інструментальні мініатюри; костюми для інсценізації.

    Епіграф: "Головний предмет вивчення людства - природа".  Й.В. Гете

    Хід уроку

    І. Актуалізація опорних знань учнів

    1. Бесіда за запитаннями:

    Учитель літератури. На минулому уроці ви познайомилися з новим жанром літератури - балаладою.

    Що таке балада?

    (Балада - це невеликий віршований твір, у якому поєднується епічна розповідь про подію та лірична основа)

    Звідки прийшов у світову поезію цей жанр?

    (Із Західної Європи)

    З чим пов'язаний сюжет балади?

    (Сюжет балади найчастіше пов'язаний з історичними подіями, фантастичними явищами, легендами)

    Які балади ви знаєте?

    (Балада Ф.Війона "Балади прикмет", народні балади про англійського героя Робіна Гуда)

    Учитель музики. А чи знате ви, що називається баладою в музиці?

    ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів, оголошення теми і мети уроку.

    Учитель літератури. Отже, сьогодні ви більше дізнаєтесь про літературну баладу, про поета, який був одним із перших творців цього жанру, - Й.В. Гете, його баладою "Лісовий цар". Пізніше ви будете вчити більше про час, в який жив поет, але сьогодні познайомитесь з романтичним твором, перекладами на російську та украї нську мови. Цей твір німецького поета цікавив митців різних народів у різні часи.

    Учитель музики. Сьогодні ви дізнаєтесь про цей жанр і в музиці. Ви переконаєтесь у взаємозв'язку літератури з музикою. Почуєте, які романтичні твори відобразились у музиці відомого австрійського композитора Франца Шуберта.

    Учитель літератури. У підсумку уроку ви повинні будете дати відповіді на запитання: (Записані на дошці)

    1. Які особливості романтичних творів - балад?

    2. У чому проявляється зв'язок літературної балади з музичною?

    3. Які художні засоби виористовують поети для створення балад?

    4. Якими музичними засобами користувався композитор Ф.Шуберт?

    5. Кому з митців вдалося найбільш яскраво передати події та почуття героїв?

    ІІІ. Сприйняття нового матеріалу

    1. Слово вчителя літератури. Наприкінці XVІІ ст. і на початку XІX cт. формується літературний напрям, який отримав назву - романтизм. Спочатку він з'явився у німецькі літературі, а пізнішу в інших літературах Європи. Навколишній світ романтики сприймали як цілісний і єдиний. Особливим було їхнє ставлення до природи, зверніть увагу на епіграф до уроку. В романтичних творах пейзаж гармонує з настроями людини. Романтичні герої мріють про краще життя і борються за нього. Митці, твори яких належали до романтизму, високо цінували власний народ, його культуру, поетичну творчість. Разом з тим вони цікавились світовою національною культурою і мистецтвом, перекладали на рідні мови твори літераторів інших народів.

    2. Демонстрація портрета Й.В. Гете.

    Учитель музики. Романтизм знайшов відображення і в музиці. Цей напрям з'явився на початку XІX ст. До нього належить творчість Франца Шуберта, Джоакіно Россіні, Карла Вебера, Фредеріка Шопена, Роберта Шумана, Едварда Гріга.

    Композитори-романтики цікавились культурою свого народу. Вони намагались розкрити таємниці природи в живих, реальних та фантастичних образах. Щоб яскравіше виразити душевний стан людини, цим композиторам знадобились малі музичні жанри. Саме тому виникають: пісня, балада, танець, ноктюрн, прелюдія.

    4. Робота в зошитах з музики. Словникова робота. Запис визначення слова "балада".

    Балада - це п'єса для голосу з акомпанементом (інодіінструментальний твір). У баладі музика тісно пов'язана з сюжетним розвитком поетичного тексту. Характерною ознакою балади є присудність елементів фантастики.

    5. Слово вчителя музики. У баладі довге і цікаве музичне життя. У середні віки вона мала розповідний характер, оспівувала різні історичні події, лицарські подвиги та інше. В XІX ст. балада стала літературно-поетичним жанром. До неї звертались поети різних народів: Гете, Гейне, Міцкевич, Пушкін і Лермонтов. З часом до балади знову повернулась музика. Зверніть увагу на походження цього слова. Це підтверджує думку, що різні види мистецва розвивались у взаємозв'язку, збагачуючи та доповнюючи одне одного, об'єднуюючи культури різних народів. 

    Учитель літератури. Джерелом написання балади Гете стала легенда-пісня народу Данії "Дочка короля ельфів". Ось який у неї зміст. Дочка Лісового царя зустріла в нічному лісі Олуфа, який поспішав до нареченої. Її батько - ельф, тобто дух повітря, природи. Ельфи можуть жити на деревах, люблять танцювати й заворожувати людей. Вони бувать злі й добрі, в них свої королі, свої володіння, кордони яких не можна порушувати нікому. Дочка Лісового царя наслала на Олуфа смертельну хворобу. Він не доживає до весілля, наречена побачила його мертвим.

    Отже, в легеді відобразився страх людини перед ворожими й таємничими силами природи.

    Німецький поет переробив зміст датської легенди у поетичній формі, обравши для цього жанр балади.

    6. Прослуховування запису балади "Лісовий цар"

    Учитель літератури. Світ природи був джерелом натхнення німецького поета Гете. Його твори поєднуть гллибоку задушевгість, життєву правду, романтичну піднесеність, всеперемагаючий оптимізм. Кажуть, що величина поетичної постаті визначається не тільки написаними творами, але і впливом поета на своїх видатних сучасників. Саме австрійський композитор Франц Шуберт та російський поет Василь Жуковський і були його сучасниками. 

    (Показ портретів Шуберта та Жуковського)

    Тихо звучить музика "Незакінченої симфонії" Ф.Шуберта.

    Інсценізація листування двох видатних поетів.

    Муза. У 1821 р. відбулася коротка зустріч німецького поета Гете та російського поета Жуковського. Великий німець дуже жалкував, що мав мало часу для спілкування. 16 листопада 1821 р. він пише:

    Гете (пише листа, проговорюючи вголос): "Дорогой Василий Андреевич, Вы, вероятно, почувствовали при отъезде из Иены, как мне было больно, что вы не продлили Вашего пребывания. Когда неожиданно явившийся, быстро овладевший Вашей дружбой человек столь же быстро удаляется, Вы нвчинаете раздумывать, что Вы могли ему сказать, о чем спросить, что ему сообщить... Пока примите мое письмо. как повторение моего "добро пожаловать" и "прости". Я желалбы, чтобы Вы сохранили память обо мне..."

    Муза. Василь Андрійович, відповідаючи на лист, писав із Петербурга:

    Жуковський. "То, что Вы с такой добротой говорите о нашем свидании, чувствовал и я, и в Вашем присутствии, и расставаясь с Вами".

    Муза. Виникла жива ниточка живого взаємозв'язку двох митців. Удруге вони зустрілися в 1827 р. у Веймарі, куди приїхав Жуковський. Пізніше російський поет запише у своєму щоденнику: "Прогулка по саду Гете, где он писал... Место, где сиживал он, Шиллер, другие поэты...речка Ильм..."

    Муза. В 1829 р. Гете написав у своїй рецензії на двохтомний твір "Російська антологія."

    Гете: "Я имел возможность ближе узнать человека, с которым давно сроднился, - господина Жуковского. Он почтил меня милыми стихами, и теперь я получил возможность полюбить и оценить его в более широких границах его творчества".

    Муза. Від'їжджаючи додому, Василь Андрійович подарував Гете вірші, присвячені йому, а також перекладені німецькою мовою. Гете подарував йому свій твір "Марієнбадська елегія". Обох художників слова об'єднувала любов до поезії. Жуковський перекладав твори Гете російською мовою. Його переклад балади "Лісовий цар" є прекрасним зразком літературного твору.

    Учитль літератури. А зараз відкрийте текст балади Гнте у перекладі російського поета В.Жуковського.

    ІV. Осмислення нового матеріалу.

    1. Читання перекладу балади вособах.

    2. Аналіз балади:

    Чи сподобався вам переклад балади "Лісовий цар"? Чим саие?

    За якими ознаками визначаємо, що цей твір - балада?

    Які картини виникають у вашій уяві під час читання?

    Учитель музики. Творчість Гете вплинула на діяльність ще одного йоо сучасника. Це композитор-романтик Франц Шуберт. Видатний австрійський композитор за своє коротке життя написав 600 сольних пісень на вірші Гете, Гейне, Мюллера, симфонічну та інструментальну музику. Він започаткував нови жанр - ліричної інструментальної мініатюри (експромт, музичний момент, листок з альбома).

    4. Завдання перед слуханням музики:

    Визначте характер твору, який прозвучить зараз. Це "Музичний момент" Ф.Шуберта.

    Який характер цього твору? (Танцювальний)

    Учитель музики. Характер цієї музики дійсно танцювальний. І це підтверджує думку, що танець був першоосновою балади. Під впливом твору Гете композитор написав музичну баладу "Лісовий цар".

    Чи допомагає музика передати настрій твору? (Вона підкреслює напружність подій)

    Як починається балада? (Великим фортепіатним вступом)

    Яка роль акомпанементу балади? (Він служить не тільки фоном для мелодії, а й створює тривожну картину нічних подій)

    Яка роль мелодії? (Вона передає переживання героїв)

    Якими музичними засобами композитор розкриває зміст подій, що відбуваються в баладі? (Завдяки акомпанементу, мелодії, динамічним відтінкам, вокальним можливостя співу, який виступає в різних ролях: розповідача, батька, сина, лісового царя)

    Учитель літератури. Ми розглянули вплив Гете на творчість його сучасників. Варто звернути увагу на те, що балада викликала інтерес цілого ряду українських поетів, які жили в XX ст.(М.Рильський, Б.Грінченко, П.Куліш). У період розквіту романтизму, коли цінувались ідеали свободи, в тому числі й авторської, популярними були вільні переклади, переспіви, варіації. На підтвердження цієї думки: у Жоковського - "ветлы" - верба, а у інших - вільха.

    Що вам відомо про це дерево? (Вільха - дерево, що росте біля воді, на вологому грунті. Вільха - образ, в якому поєднується в одне ціле вода і земля. Отже, вільховий, вільшаний король - утілення самої природи. Він - володар усього, що є у світі - води, землі, рослин, тварин і людства.

    Читання підготовленими учнями перекладів балади в особах.

    Учитель літератури. Тепер ви познайомилися зі змістом балади, першим автором якої був Гете. В образі Лісового царя уособлена могутня природа. Люди порушили спокій уночі у вільшаному лісі, тому його володар розгнівався. Оскільки людина підвладна природі, то Лісовий цар забирає дитину.У відсутносты гармонії людини з природою причина трагічної кінцівки: дитина помирає від страху і хвилвання. Батько виїжджає з темного лісу, але вже пізно.

    Отже, ми приходимо до висновку, що поет у цій баладі розкриває своє розуміння природи. Він вважає, що вона має багато таємничих сил, вабить людей, намагається їх підкорити. Тільки у гармонії з природою щастя людини.

    V. Підсумок уроку.

    Учитель літератури. Які особливості романтичних творів - балад? (Дія балад відбувається у незвичних умовах, вона напружена, має фантастичне тло, часто несподівано - трагічну кінцівку)

    Учитель музики. В чому проявляється зв'язок літературної балади з музичною? (Літературний текст тісно пов'язаний з музикою, яка допомагає глибше відчути переживання героїв)

    Учитель літератури. Які засоби художнього відображення використовують поети для створення балад? (Уособлення в природі казкових образів, використання епітетів, дієслів, діалогу, метафор, алегорій)

    Учитель музики. Якими музичними засобами користувався композитор Ф.Шуберт? (Він використав вокальні можливості співака, акомпанемент, мелодію, темп, динамічні відтінки, ритм)

    Учитель літератури. Кому з митців вдалося найбільш яскраво передати події та почуття героїв?

    Що вам сподобалося на уроці?

    Чого навчає балада "Лісовий цар"? (Людину жити в гармонії з природою, дає можливість батькам і дітям зрозуміти один одного)

    VІ. Домашнє завдання 

     

     

    Переглядів: 568 | Додав: natasha | Рейтинг: 0.0/0
    Всього коментарів: 0
    avatar
    Copyright MyCorp © 2025
    Безкоштовний хостинг uCoz